Всички християни – православни, католици и протестанти, празнуват днес един от най-големите църковни празници – Благовещение, на който се почита едно от най-големите тайнства в християнството.
сина Божий Исус Христос. За случилото се разказва в Евангелието на Лука.Преданието разказва как в ранната сутрин на 25 март,девойката Мария седяла и четяла Светото писание. Долетял божият ангел вестител Гавриил и известил, че тя е избраницата да роди Божия син: „Ангелът влезе при нея и рече: Радвай се, благодатна! Господ е с тебе; благословена си ти между жените” /Евангелие от Лука, 1:28/. Така и станало. Оттогава се празнува празникът Благовещение, точно девет месеца преди Рождество Христово. Затова празникът се почита от много майки, защото Света Богородица е тяхна закрилница.
Благовещение се празнува от всички основни християнски деноминации –православие, католицизъм и протестантство. Празникът е утвърден от православната църква през VII в. и е част от Великденския празничен цикъл.
В България Благовещение се свързва и с идването на пролетта, затова на този ден задължително трябва да се яде „нещо зелено” – коприва, спанак, лапад. Традиция е също на трапезата да има риба, като обикновено се приготвя рибник – риба с ориз. Задължително се пече пита, която намазана с мед, се раздава на съседи и близки.
Според народните вярвания на този „благ ден” по-леко и бързо зарастват всички рани и затова най-често тогава се продупчват ушите на малките момиченца. През деня всяка отрова губи силата си. Стопаните премитат къщите и дворовете си, палят огньове, които прескачат, за да не пострадат от змийско ухапване през лятото. Поради същата причина жените не докосват игли, куки или конци.
Имен ден празнуват всички с имената – Блага, Благо, Благовест, Благовеста, Благой, Благойна и други.